DEPRESYON BELİRTİLERİ

Konsantrasyon Sorunları: İş yerinde, okulda ya da yemek yaparken dahi konsantre olamama, bir kitabın veya filmin sonunu getirememe. Detayları Hatırlamakta Zorlanma: Yaşanan bir olayın önemli detaylarını, hatta bazen olayları unutma. Karar Vermekte Zorlanma: Daha önceden kolaylıkla verilen kararları depresyon nedeniyle verememe, Halsizlik ve Enerjisizlik: sebepsiz halsizlik, hobi veya keyif alınan diğer etkinlikleri yapmakta zorlanma, ilgisizlik.

Suçluluk, Beceriksizlik Hisleri: Sebepsiz yere ya da sizin kontrolünüzde olmayan olaylar nedeniyle yaşanan suçluluk hissi, günlük etkinlikler sırasında dahi beceriksizlik hissi. Normalden Fazla veya Az Uyuma: Uykunuz olsa dahi bir türlü uyuyamama veya tam tersi olarak yorgun olmasanız dahi ortalamadan fazla uyuma. Olumsuz Düşüncelerin Önüne Geçememe: Her şey yolunda olsa bile gelecekle ilgili aşırı korkma ve kaygılanma, kendinizle ya da sevdiklerinizle ilgili önüne geçemediğiniz olumsuz düşünceler. İştah Azlığı veya Aşırı İştahlı Olmak: İştahta, uyku gibi depresyon sırasında 2 farklı uçta olabilir. Bazıları ise olumsuz düşünceler nedeniyle iştahını kaybederken bazılarıda bu mutsuzluk halini aşmak için daha fazla yemek yiyebilir. Huzursuzluk Hissi, Agresiflik: Ortada bir neden yokken huzursuz hissetmek, olaylar karşısında aşırı sinirli ve agresif olarak tepki vermek.

Aşırı Alkol Tüketimi: kişilerde alkol tüketiminin artması dışında aşırı hızlı araba sürme, kumar oynamak ve tehlikeli sporlar yapma gibi düşüncesiz davranışlarda artış görülebilmektedir. Hayatın Yaşamaya Değmediğini Düşünmek: Güzel bir sosyal yaşantınız, iyi ilişkileriniz ve başarılı bir işiniz olabilir ancak depresyonda iseniz bunların hayatınıza değer ve anlam kattığını görmeyip yaşamanın bir anlamı olmadığı düşünebilirsiniz.