VAJİNİSMUS

Vajinismus, cinsel birleşmenin mümkün olmadığı bir bozukluktur; çünkü vajinaya girme girişimleri vajina ağzının istem dışı bir şekilde spastik kasılmasına neden olur. Cinsel terapiye yanıtı mükemmeldir.

VAJİNİSMUSUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Vajinismusun en temel belirtisi cinsel ilişki başlangıcında kişinin atak benzeri bir durum yaşamasıdır.
-Yani eşini iter, kasılır, endişe, korku, kaygı duyar.
-Bilinci açık olsa da kontrolünü yitirir, kontrol bilinçdışının kontrolüne geçer.
-Sanki kişi bilinçdışı tarafında negatif bir hipnoz transı haline getirilir.
-Kişi zamanla aşağıdaki duygu ve düşüncelere kapılabilir:
-Duygusal tatminde azalma,
-“Herkesin bu kadar kolay yaptığı bir şeyi ben nasıl yapamıyorum?” şeklinde suçluluk,
-Utanç duyma,
-Kendinden nefret etme,
-Hayal kırıklığı hissi,
-Aile büyüklerinin veya yakınlarının “Ne zaman çocuk sahibi olacaksınız?” soruları nedeniyle duyulan korku,
-Zamanla meydana gelen cinsellik isteksizlik vb.

Bilinç dışının derinliklerinde hangi çatışmaların yattığı; hangi insan ilişkilerinde ne gibi sorunlar yaşandığı; benliğin nasıl travmatizme olduğu ve bunların kadın yaşamına olumsuz yansımaları; cinsel mitler, cinsel bilgi eksiklikleri ve abartılı hikayelerin açtığı derin yaralar; evlilik ilişkilerinde çatışmalar, zorlanmalar, beceri eksiklikleri ve abartılı hikayelerin açtığı derin yaralar; evlilik ilişkisinde çatışmalar, zorlanmalar, beceri eksiklikleri; çocuklukta yaşanan olumsuz deneyimlerinin bugüne yansımaları vb. durumlar vajinismus nedenleri arasında çok büyük bir önem taşır. Bunları göz önünde bulundurmak, ülkemizin en önemli cinsel işlev bozukluklarından biri olan vajinismusun tedavisinin özünü oluşturmaktadır.

Vajinismus kolayca teşhis ve çabucak tedavi edilebilir. Tedavisi her zaman başarılıdır. Tedavi süresi, iyi ilişkileri olan,birbirini destekleyen , motive edilmiş çiftlerde genellikle çok kısadır; ancak motivasyon azlığı, ilişkilerdeki çatışmalar ve motive olamayan yada iş birlikçi olmayan eşin olduğu durumlarda tedavi süresi uzayabilir. Çiftin kendini vajinismus hakkında bilgilendirmesi vajinismusun üstesinden gelebilmenin en temel şartıdır. Vajinismusun ne olduğuna ve neden ortaya çıktığına ilişkin doğru bir anlayış, cinsel hayatın yeniden düzenleme sürecinde anlamlı bir yardımcı faktör olacaktır.