ERGEN DANIŞMANLIĞI

Beylikdüzü Psikolog Arya psikoloji 10-19 yaş arasındaki ergen ve gençler ile çalışmaktadır.Orta okul ve lise dönemlerindeki tüm psikolojik sorunlar ele alınmaktadır.Ergen veya genç çocuğa sahip ebeveynler ebeveynlik ve çocuk yetiştirme tutumlarıyla ilgili sorunlar ve çözüm yolları üzerinde çalışmaktadır.

Çocukluk dönemini takip eden ergenlik , kişinin duygusal , fiziksel ve sosyal açılardan hızlı değişimlerin gösterdiği dönemdir.Pek çok yetişkinin düşmüş olduğu önemli yanılgı çocukların ve ergenlerin yetişkinler ile arasındaki tek farkın yaş olduğunu düşünmek ve onları yaşı küçük yetişkinler olarak algılayıp, çocukluk ve ergenlik dönemlerinin kendine özgü süreçlerini sekteye uğratmaktadır.

Çocukluktan ergenliğe geçiş dönemlerinde olmuşması beklenen sağlıklı , davranışsal ve duygusal değişimlerin farkında olmak , doğabilecek sorunların fark ediliğ , çözüm odaklı harekete geçilmesi açısından önem teşkil eder.

Ergenlik ve Gençlik Sorunları
- Benlik ve kimlik gelişimi sorunları,
- Arkadaş grupları ile ilgili sorunlar,
- Karşı cinsle ilgili konular, romantik ilişkiler,
- Aileyle ilişki sorunları,
- Madde kullanımı,
- Kendine zarar verici, riskli davranışlar,
- Otorite ile ilgili sorunlar,
- Okul ve akademik konularda sorunlar,
- Üniversite sınavı ve sınav kaygısı sorunları,
- Cinsellik ile ilgili konular,
- Ergenlik depresyonu, içe kapanma, yalnızlaşma...

Doğabilecek sorunların yanı sıra , sağlıklı değişimler de duygusal,zihinsel,aile,okul ortamı gibi birçok alanda ciddi zorluklar yaşanmasına sebep olabilir.Bu neden ile ergenler ve gençler ile çalışan psikologların ilk amaçları gelişimsel sürecin göz önünde tutarak hali hazırda yaşanmakta olan davranışsal ve duygusal zorluğun ne kadar beklendik olup olmadığını değerlendirmek ve olası problemlerin çözümlenmesi için gence ve ailesine yardımcı olmaktır.

Güçlükler ve problemler yaşanırken fark edilmeyen çok önemli bir nokta ise her gencin muhakkak güçlü bir yanının olduğu gerçeğidir.Bu yanı keşfetmek de terapi sürecindeki önemli bir parçadır. Gençler ve ergenler ile çalışırken yapılan ilk görüşme sırasında kişinin kendisinden ve gerekiyor ise ailesinde var olan sorunlarına gelişimsel öyküsü ile ilgili bilgiler alınır.İlk görüşmeyi peşi sıra takip eden seanslarda değerlendirme ve bilgi edinme amaçlı bazı seanslar bireysel , bazı seanslar ise aile ile birlikte yapılır.
Gereken durumlarda aile ile birebir görüşmeler de yapılır.Güçlük ve problemler ortaya çıkmadan engelleyici ve koruyucu amaçlı destek almak kaliteli ve sağlıklı bir yaşam için gereklidir.