NEDEN VAJİNİSMUSUM ?

Vajinismusun arkasında, vajinismusa neden olan kadının cinsel ilişkiden korkmasının, çekinmesinin ardında birçok neden olabilir. Bunlar; kişinin çocukluk yaşından itibaren öğrendiği yanlış bilgilerden, kimlik yapısından veya eş ile arasında olan ilişki sürecinden daha birçok nedene kadar uzanabilmektedir.

Genel olarak baktığımız zaman bu hanımlarımızın birçoğu bilgi düzeyinde ilişkinin doğal bir süreç olduğunu herkesin bunu yaşayabildiğini, ilişkinin kadına acı vermediğini hatta zevk aldığını bunu istediğini söylemekte ama o an geldiğinde duygusal süreçte bunu yaşayamadığını çok ciddi anlamda kaygı-endişe ve panik duyduğunu canının yanacağını hissettiğini kötü bir şey yaptığı duygusuna kapıldığını söyleyerek kontrolsüzlük yaşadığını belirtmektedir.

İşte bu sürecin arka planında birtakım problemler yatmaktadır. Bu Süreyi de tanımlayacak olursak, bu hanımlarımız ön planda fiziksel olarak gelişmiş, yetişkin kadınlar olup, arka planda duygusal anlamda küçük kız çocuklarıdır. Bu sürecin böyle gelişmesinin nedenlerinin bir tanesi de anne ve babanın ya çok koruyucu bir tavırla genç kızın duygusal olarak gelişmesini engellemesi ya da baskıcı bir tutum içerisinde gene genç kızın duygusal olarak gelişmesini engellemesi vardır.

BEYLİKDÜZÜ VAJİNİSMUS

Bu hanımlar bilgi olarak vajinalarının olduğunu bilmekte ama duygusal olarak hissedememektedirler. Kendisini duygusal olarak 13-14 yaşındaki bir kız çocuğu gibi hisseden kişinin cinselliği yaşamasını bekleyemezsiniz çünkü o duygusal aşamadaki biri eğer cinselliği yaşarsa zarar göreceğini ve yaptığı şeyin çok kötü bir şey olduğuna gerçek anlamda inanmaktadır. Tabii ki bu süreç bir genç hanım (evli bir bayan) için çok sıkıntılı bir süreçtir.