BEYLİKDÜZÜ VAJİNİSMUS


Bu bölümde "vajinismus hastalığı nedir, nasıl gelişir, ne demektir, vajinismus nasıl anlaşılır" gibi vajinismus problemiyle ilgili kafanıza takılan soruların cevaplarını alacaksınız.

Öncelikle vajinismus aslında bir hastalık değil bir "semptom" yani bir bulgudur. Yani aslında buz dağının görünen kısmıdır, problem ise çok daha derinlerde yer almaktadır. Biz bölümlerimizde, daha kolay anlaşılabilmesi açısından hastalarımızın daha çok tercih ettikleri tabirleri kullandık.

VAJİNİSMUS Vajinismus hastalığı; ilişki sırasında ön sevişmede hiç bir sorun yaşamayan, hatta zevk dahi alan kadınlarda cinsel birleşme anı geldiğinde yaşadıkları istemsiz kasılmalar sonucunda penisin vajina içine girememesi veya son derece ağrılı, zor şekilde girmesi ile karakterize bir cinsel sorundur. Son zamanlardaki yeni bir görüşe göre de vajinismus, istenilse bile vajina içerisine parmak veya her hangi bir yabancı cismin girememesi, cinsel birleşmenin yapılamaması halidir.

İstemsiz vajinal kasılmalar sonucunda cinsel birleşme (penetrasyon) ya hiç olamamakta veya son derece ağrılı ve acılı bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Bazen de vajinaya penisin yalnızca uç kısmı girebilmektedir. Hatta bu şekilde çok nadir de olsa gebe kalan hastalar da olabilir.
Cinsel ilişkide kasılmalar farklı düzeylerde olabilir…
Cinsel ilişkide özellikle vajinanın alt 1/3 kısmındaki kaslar kontrolsüz bir şekilde kasılmakla birlikte bu kasılmaya bacaklar, kalça, bel, sırt ve hatta vajinismus probleminin derecesine de bağlı olarak çene, ayak parmaklarındaki kaslar bile katılabilmektedir. Kasılmaların şiddeti vajinismusun da derecesini göstermektedir.
Bazı vajinismus hastalarında kasılmalar kendilerinin bile fark edemeyeceği düzeydedir. Vajinismus nedir? Bir tanıma göre vajinismus hastalığı bir cinsel ilişki fobisi ve kaygı bozukluğudur... Vajinismus hastalığında kişinin ilişki sırasında kendisini kasması kendisini tehlikeden korumak için yaptığı refleksif bir harekettir. Diğer bir tabir ile penisin vajinaya girme anında kişi kendisini istemsiz bir şekilde (refleks olarak) kasmaktadır. Bu nedenle vajinismus hastalığı psikolojide bir “kaygı bozukluğu” veya “cinsel ilişki fobisi” olarak da tanımlanmaktadır